7.ročník medzinárodného stretnutia modelárov ponoriek

Neulengbach, Rakúsko 19-20.9.2009

Na 7-mi ročník stretnutia v neďalekom Neulengbachu, sa tento krát, časť našej skupiny, vybrala o deň skôr. Vyrazili sme v piatok popoludní a využili možnosť spať priamo na areáli v stanoch. Po príchode sme sa stihli ešte pozdraviť aj s našimi krajanmi zo Žiliny Vladom a Majom. V sobotu dopoludnia dorazili ostatní.

Hans Hofmann slávnostne otvoril podujatie v sobotu o 9-tej hodine a privítal modelárov z domáceho Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Holandska, Francúzska, Maďarska, Čiech a samozrejme aj Slovenska. Podujatie bolo tentokrát v znamení Ruských ponoriek a prebiehalo tradične voľnými jazdami po obidva dni. Sprievodný program tvorila jazda miniponorkou v akváriu, určená najmä pre najmenších účastnikov.

ako prvú som si pozrel Bélovú prácu v podobe Kursku, mal som možnosť si ho odkúšať riadiť a na to, že bol dokončený chvílku pred stretnutím plával výborne.

Béla je známy tým, že všetko si vyrába sám v rámci svojich možností. V tomto modele použil vzduchový ponorný systém, kde ako zásobník vzduchu slúži tlaková nádoba od airbrush-ovej pištole a tlakuje ju kompresorom na 12V. Tento sa používa napr. ako doplnková výbava auta pre fúkanie pneumatík. Pohon modelu zabezpečujú 2 samostatné motory, každý so sólo regulátorom a v prednej časti je osadený priečny pohon použitý zo zubového ostrekovača automobilu, ktorý je zmixovaný so smerovým kormidlom. Manévrovacie schopnosti vďaka lodným skrutkám umiestnenými ďaleko za kormidlami neboli najlepšie a na otočenie by bolo treba veľmi veľký polomer, no vďaka sólo ovládaným motorom a spomínanému priečnemu pohonu, sa dalo tomuto predísť a pomerom jeden motor vpred a druhý vzad sa dalo model flexibilne ovládať.

László pri kormidlovaní Kurska

Juliova Akula jazdila vynikajúco. Ponoril som ju na periskopovú hĺbku a zadnými kormidlami sa dala ladne ponoriť aj pri malej rýhlosti. Samozrejem čím bola rýchlosť vyššia tým citlivejšie sa chovala ako na ponor tak aj na smer.

Ďakujem Julio :)

Keďže stretnutie bolo v znamení Ruských ponoriek, tak nechýbali ani Typhoony či a Akuly iných účasníkov.

večer sa jazdilo taktiež a organizátori vytvárali na hladine pomocou suchého ľadu akúsi hmlu, ktorá bola veľmi efektná a vyzerala realisticky

celý večerný program pri bazéne zavŕšila spevom Hansova sestra Anita

po uschovaní modelov zo suchého doku sme si ešte pozreli pomocou videoprojekcie záznam zo stretnutia v Zürichu ,ktoré sa konalo začiatkom mája 2009


 

nedeľa pokračovala rovnako, v štýle voľných jázd

na snímkach sú stavebnice fy. Robbe. Nemecké ponorky TYPE 212. Dve z nich sú postavené Žilnskými modelármi Vladom a Majom a jedna z nich patrí Michalovi Černému z ČR, plávali vo formácií a pôsobili veľmi reálne.

v nedeľu po konzultácií s Hansom sme mali možnosť vidieť v detskom bazéne odpal rakety s plochou dráhou letu, ktorú zo svojej U-31 odpálil Vlado zo Žiliny, žiaľ moj fotoaparát zachytil už iba dym bez samotnej strely, ale kliknutím sem uvidíte záber z iného uhla

putovný pohár putoval do Švajčiarska, získal ho člen kubu MSZN s modelom Typhoon

nakoniec spoločná fotka účastníkov zo Slovenska

!!! video Neulengbach 2009 časť 1 a časť 2 !!!

!!! ako to videli kolegovia Žilinčania a ich fotogaléria !!!

foto Roman Pastorík, František Valček, Rudolf Okuliar
Bratislava

HOME